Yaşayan Kütüphane

TOG( Toplum gönüllüleri -vakfı-) Yaşayan Kütüphane adında bir proje yapıyor, Işık Üniversitesi'nde, geçen yıl da duymuştum, bu sene kitap oldum. Evet kitap oldum! Çünkü kütüphanedeki kitaplar insanlar oluyo bu projede. Okuyucular gelip okuyucu kartı dolduruyor, katalogdan kitap seçtikten sonra. "Kitap"la "Okuyucu" oturuyor işte istedikleri yerde, öncelikle kitap gibi kendi hikayenizi anlatıyorsunuz, sonra insanlar sormak istedikleri varsa soruyorlar... Amaç, "öteki"yle önyargı/önkabul sahibini bir araya getirmek. Bence harika proje.

Bu seneki kitaplıkta; eski sokak çocuğu, yahudi, eski uyuşturucu bağımlısı, eski alkolik, jigolo, gay, lezbiyen, transseksüel kadın, transseksüel erkek vardı (hatırladığım kadarıyla, başka varsa kütüphanecim düzeltsin lütfen:)). Voltrans'tan iki kişi gittik, iyi ki de öyle yapmışız, bir talep bir talep...! 60-70kişi okudu herhalde( dışardan dinleyenleri saymıyorum) , en yüksek talep de buydu sanıyorum.

Transseksüaliteyle ilgili katalogda yazan önyargılar şunlardı: itici, sapık, (bu 3.yü hatırlayamadım),yaramaz, çirkin. Tabii trans kadın görünürlüğü daha yüksek olduğu için ona göre düşünülüp verilmiş cevaplar çoğunlukla. Mesela sanmam ki orda bizi itici/ çirkin bulan kimse olmuş olsun -iki tane filinta gibi delikanlıydık ne iticisi- (anne bu lafım sana aslında:)) , tam tersi (70 okuyucunun 20si erkektir herhalde) "egzotik" bulduğunu söyleyen oldu :) Trans erkeğin kadınları daha iyi anlayacağına, daha nazik olacağına vs. dair bi ön kabul vardı mesela... Biz de, biz öyleyiz ama bu herkes öyle demek değil, çok kaba olanı, yılışığı da var cidden :)

Maddi, ailevi, sağlıkla ilgili kısmını ben ilk başta anlattığım için o kısımlardan az soru geldi... Sık gelen sorular: "Neden ben?" dediniz mi?/ Kız arkadaşınız var mı?/ Çocuk sahibi olunuyor mu?/ Eski adınız neydi? vb. Eski adımı söylememeyi tercih ettim; cinsiyetim gibi verilmiş bir şey söylememeyi yeğlerim dedim, kimse de ısrarcı olmadı. "Neden ben?" diye düşünmediğimizi bunun cinsiyet, beden vb. üzerine sorgulama yapmamıza yol açtığı için bi yandan çok iyi bi şey olduğunu söyledik. Meni üretimi olmadığını, kök hücreyle, donörle veya evlat edinerek çocuk sahibi olunacağını söyledik. Kız arkadaş edinmede bi sorun olmadığını da...

Etkinlik gerçekten mutlu etti beni... Olumsuz bir şey yaşanmadı. Aslında keşke her yerde yapılsa ne güzel dedik önce; ama sonra baktık ki bi anda kampüsün popüler çocukları olmuşuz:) Gösterildiğini, gözlerin üstünde olduğunu hissediyorsun, bi tedirgin oluyo insan...

Günlük dille anlattık ama "beden cinsiyeti", "toplumsal cinsiyet" vb. kavramların okuyucular için bizim için olduğu kadar açık olmadığını fark ettim, o yüzden kavramlar 2'ye onları yazacağım. Bilenler, sıkılırım diyenler okumasın artık:)

1 yorum:

  1. İlgili bir yazı: http://www.facebook.com/ext/share.php?sid=42987149942&h=jO2qJ&u=_CcYr&ref=nf

    YanıtlaSil

lütfen başlıkla ilgili yorum yazın, bana ulaşmak için transsicko@hotmail.com adresini kullanabilirsiniz