"Sahte İtibar Erkekliğin Özüdür"

Bu deyiş size yabancı gelmeyecektir, mutlaka kulağınıza daha önce çalınmıştır; ama bunu googleladığınız zaman bu cümleyi tam olarak içeren -iki sözlükteki iki satırdan başka- bir sonuç çıkmayacak; ama kadını baştan çıkarmanın yolları yazın tavsiyeden pornoya uzanan onlarca tam karşılık çıkar. Erkeklik böyle bir şey işte, bu söz de tam bunu anlatıyor: İyi şeylerle övün, hatalarının üstünü ört... Erkeklik, bir mitten ibaret.

Lafontane'in "Öküz Olmak İsteyen Kurbağa" masalını bilir misiniz?

Bir kurbağa bir öküz görmüş çayırda, o kadar hoşlanmış ki, bayılmış boyuna posuna. Boyuna posuna bakmadan takmış ille de öküze benzemeye. Öküze bakmış kabarmış, kabardıkça şişmiş, ıkınmış, sıkınmış, gerilmiş... Bir görseniz gerginlikten nefes alamayacak hale gelmiş. Bu arada diğer bütün kurbağalardan büyük oluşuyla övünmeyi de ihmal etmemiş. Diğer kurbağalar ona gülüyormuş; ama o aldırış etmemiş. Bir gün diğer bütün kurbağalardan büyük bir kurbağayla beraber olduğu için kendisiyle gurur duyduğuna emin olduğu eşine güvenle sormuş:
- Nasıl hanim, öküz kadar oldum mu ?
Hanımı şöyle bir sağdan bakmış, bir de soldan:
- Nerdeee ? demiş.
Kurbağa beklediği cevabı alamayınca çok bozulmuş, daha bir hırslanmış.
- Al öyleyse, demiş. Şimdi nasılım?! Bunu söylemiş ya, iyice şişmiş... Hanımı gülmüş :
- Vazgeç bu sevdadan, demiş.
Bizimki iyice hiddetlenmiş.
-Sen dur hele bakalım, demiş.Şişmiş, bir daha, biraz daha... Biraz daha şişmiş derkeeen çat diye çatlamış.


İşte erkeklik, öküzdür; erkek de kurbağa, şişinmekse erkeklik miti üretmek... Bir erkeğin ideal erkeklik mitindeki erkeksi, yakışıklı, zengin, zeki, kaslı, anlayışlı/ duyarlı, karizmatik, iyi sevişen vs vs. adama ulaşması bir kurbağanın öküz kadar büyümesi kadar bir ihtimaldir, biri olsa biri olmaz. Mesela araştırma sonuçlarına göre testosteron (örneğin) kas yapar, 3 boyutlu algılamayı kolaylaştırır; ama empatik düşünme veya detaylara dikkat etme, hatırlama gibi becerileri köreltir... Hoop duyarlılıktan fireler başladı... (Zenginlik, yakışıklılık gibi şeyler o mitin içinde ne yapıyor onu bilmiyorum bile, onlar kader gibi muğlak şeylere bağlı değil mi zaten ya var ya yok...) Erkekliğin özü olan sahte itibar burada devreye giriyor işte... Mış gibi yapıyorsunuz, başka erkeklere karşı ezilmemek için, kadınlara karşı beğenilmek, sayılmak, sevilmek, sevişmek vs. için... Sahte itibardan kazandığımız tatminler kendimizden uzaklaştığımıza değiyor mu diye düşünüyorum...

"Tamam 4-4lük ideal erkek değilim; ama zaten hepsini bir arada bulmak mümkün değil/ öylesi sana bakmaz, senin için ulaşılabilir olan en ideal model benim" Erkeklerin kadınlar için ürettikleri söylem bu. Kadınların buna kanıp kanmaması öncelikle inanmak isteyip istemediklerine sonra da sahte itibarın dozuna bağlı. Hüdaverdi  tipinizle çok karizmatiğim derseniz aptal durumuna düşersiniz elbette : D Kadın erkek hepimiz kendi hesabımıza şişiniriz baktığınızda... Naif ölçülerde bunun bir zararı da yoktur diye düşünürüz; ama objektif bir kıyas yapmak istediğinizde öyle olmadığını görürsünüz; çünkü neyin gerçek olduğu neyin olmadığı karışır. E haliyle, eğer hemcinsler arasında bir kıyas söz konusuysa tüm erkekler el birliğiyle yarattıkları mitin altında kalır... Neyin ne kadar abartıldığını ölçemediğiniz yerde rekabet sonsuz, kıyas sonuçlanamaz hal alır. Haliyle kazanan olduğunuzu düşündüğünüzde bile huzur bulamazsınız; ama bunu başka bir başlıkta irdeleyeceğim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

lütfen başlıkla ilgili yorum yazın, bana ulaşmak için transsicko@hotmail.com adresini kullanabilirsiniz